Abbeyrd Auto Nie tylko o motoryzacji

Sposoby odlewania metali

Odlew w swej najprostszej odmianie polega na formowaniu części metalowych, które są proste w dalszej obróbce.


Odlewanie jest technologią wykonywania obiektów za pomocą wypełniania form ciekłym metalem.
Aluminium szczotkowane
Odlewy wykonuje się ze żeliwa, stopów aluminium. Powszechne są również odlewy z brązu. Odlewanie wykorzystuje się wówczas jeśli pozostałe techniki byłyby zbyt kosztowne. Technologią odlewania można wyrobić rzeczy o ogromnie zawiłych kształtach z bardzo wielką precyzją np. tłoki, silniki, obudowy, utensylia. Odlewanie może być procesem prostym, lub zawiłym. Całość zależy od tego jaki kształt chcemy pozyskać oraz który surowiec obrabiamy. Proces formowania komponuje się z następujących części: realizacja modelu przedmiotu, realizacja fragmentów formy odlewniczej, wykonanie rdzeni, jakie imitują kształty wewnętrzne obiektu, montaż formy, zalewanie formy ciekły metalem, wydobycie odlewu z formy, czyszczenie. Z technicznego punktu widzenia każdy przedmiot odlany w formie jest nazywany odlewem. Jednak z reguły nazywa się tak jedynie te rzeczy, które nie nastręczają w ogóle lub prawie wcale dalszej obróbki mechanicznej.
Jednakże zwykle model różni się troszeczkę od definitywnej formy odlewu www.technicast.pl/formowanie-reczne-odlewow ze względu na niezbędność uwzględniania rozmaitych elementów technologicznych kluczowych dla należytego stworzenia trudnych odlew (www.technicast.pl/formowanie-maszynowe-odlewow < wejdź...)ów. Im w wyższym stopniu trudny kształt ma posiadać odlew tym trudniej zrobić odpowiednią formę. Najpowszechniej spotykanym problemem, który musi zostać anulowany jeżeli chodzi o odlewnie aluminium - będzie obecność tzw. podcięć.


To zagłębienia lub występy uformowane w taki sposób, iż formy nie dałoby się oddzielić od odlewu po jego zastygnięciu. Hartowanie indukcyjne jest jedną z metod powierzchniowego hartowania, w której rozgrzewanie metalu następuje za pomocą prądu elektrycznego dużej częstotliwości.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 14:56:28
Tagi: napęd, technologie, przedmioty