Abbeyrd Auto Nie tylko o motoryzacji

Co najlepiej wykorzystywać do chłodnicy? O jakiego rodzaju kwestiach należy pamiętać? Jaki preparat jest najlepszy?

Może dla wielu z nas to będzie ciekawostka, lecz najlepszym płynem chłodniczym jest woda. Woda jest bardziej skuteczna od najlepszych płynów chłodniczych, 10-krotnie bardziej skuteczna od olejów ponadto aż 100-krotnie lepsza od powietrza. To przy tym rozwiązanie bardzo korzystne cenowo. Ma jednakże wadę, jaka eliminuje ją z normalnej eksploatacji. Nie jest nią tworzenie się korozji, choć z tym się może skojarzyć. Jest nią możliwość zamarzania w temperaturach poniżej zera stopniu Celsjusza.


Woda jak wiadomo jest dość kontrowersyjnym chłodzącym czynnikiem, więc ciężko zdefiniować jednoznacznie najlepszą opinię w tym temacie. Producenci najczęściej polecają wodę destylowaną. Zwykła zaś woda wodociągowa zawiera zbyt spore ilości wapnia, one zaś odkładają się na ściankach chłodnic, z kolei woda destylowana powoduje szybkie korodowanie ścianek.

silnik
Napisał: JOHN LLOYD
Na podstawie: http://www.flickr.com
Najbardziej właściwa woda do chłodnic to woda uzdatniona z inhibitorami, co oznacza środki przeciwkorozyjne. To jednakże jedynie teoria, bo dzisiaj nikt nie wykorzystuje czystej wody, leczwarto o tym pamiętać, jak skorzystać się z różnorakich koncentratów. Mamy więc obecnie inne standardy, na przykład koncentrat płynu chłodniczego, ciężko sobie wyobrazić chłodnicy bez tego płynu. Takie preparaty są właściwie przygotowane z glikolami etylenowymi oraz propylenowymi. Glikol etylenowy jest bardziej tani w wyprodukowaniu, zaś cechuje go nieznacznie wyższa temperatura zapłonu i wrzenia oraz niższa lepkość. Jego temperatura zamarzania jest niższa. Do minusów zaś należą krystalizacja w niskich temperaturach, niższa zdolność przyjmowania ciepła i większa toksyczność.

Nie masz pewności, jeśli chodzi o prezentowane zagadnienie? To odszukaj więcej, a z pewnością dowiesz się więcej danych na omawiany wątek.

Glikol propylenowy więcej kosztuje, ale jest mniej toksyczny, nie krystalizuje się, lecz gęstnieje razem ze spadkiem temperatury aż do pełnego braku płynięcia.


Częściej wykorzystuje się jednakże glikole etylenowe. Bardzo często płyny chłodnicze posiadają postać substancji kolorowych. Najczęściej spotykane są czerwone, różowe, niebieskie i zielone. Kolory pokazują technologię produkcji, lecz nie jest to reguła. Nie możemy być zatem pewni danej technologii, jak znamy jedynie kolor.

Zaciekawił Cię omawiany wpis? Jeżeli tak, to przeczytaj także uwagi z www, gdyż one również dotyczą pokrewnej kwestii.

Żeby lepiej poznać, co to jest trzeba by dowiedzieć się o tej kwestii jeszcze kilku rzeczy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-18 09:59:24
Tagi: preparat, płyn, chłodnica